To już druga edycja Smogathon, która miała miejsce w Krakowie. Impreza pozwala przedstawić swoje projekty startapom, inwestorom, naukowcom, wynalazcom oraz pasjonatom. Każdy mógł przedstawić swój własny projekt ale największym zainteresowaniem okazały się panele wypełnione mchem.

Niemiecka firma Green City Solutions przedstawiła swój gotowy produkt paneli z mchem. Według autorów panel ten ma wydajność na poziomie 275 drzew, co w efekcie przekłada się na sporą ilość zaoszczędzonego miejsca.

Co prawda pomysł ten nie bardzo nas raduje, niebawem może się okazać że utrzymywanie drzew stanie się bezzasadne, pod pretekstem postawienia nowego panelu można będzie dokonać masowej wycinki drzew(i postawić nowy blok). Nikt nie myśli kategoriami tego że analogicznie w każdym lesie znajduje się mech, a redukcja zanieczyszczeń na przestrzeni 50 metrów jaką deklaruje producent nie jest na tyle opłacalna by można było powiedzieć że to dobra inwestycja.

Koszt takiego panelu, wypełnionego mchem i naszprycowanego elektroniką to rząd ok 25 tysięcy euro, czy to dużo? Nie jeśli dysponujesz pieniędzmi unijnymi/obywatelskimi i chcesz się wykazać brakiem kreatywnego myślenia. Można łatwo przeliczyć że za 100 tys. złotych można było by zaopatrzyć kilka budynków w instalacje centralnego ogrzewania. Problem smogu dopada nas w sezonie grzewczym, gdzie to właśnie domy jednorodzinne uzdatniają nasze powietrze o różnego rodzaju dobrodziejstwa, stając się nieświadomym trucicielem otoczenia.

Niemiecka specyfikacja produktu jest bardzo uboga, niewiele możemy się dowiedzieć o szczegółach czy też badaniach. Wystąpiliśmy więc z prośbą o udostępnienie specyfikacji w języku angielski. W momencie jej otrzymania postaramy się ją opublikować na łamach naszego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − 8 =