Michał Olszewski Wiceprezydent Warszawy w wywiadzie dla Gazety Wyborczej chwali się, że Warszawa ma jeden z najlepszych systemów ciepłowniczych w całej europie. Wspomniał o walce z elektrociepłowniami, którymi jak mówi “ja się też nim osobiście zajmuje”, mowa o doprowadzenia gazociągu do elektrociepłowni na Żeraniu. Zapytany o brak odpowiedniej ilości stacji pomiarowych dementuje fakt powstania kolejnych stacji ponieważ są zbyt drogie. Warszawa ma podjąć zupełnie inną taktykę walki ze smogiem niż Kraków, podczas rozmowy zostały wymienione propozycje, które znajdują się na długiej liście, między innymi:

  • Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego
  • Wymiana kotłów(nawet do kilkuset)
  • Inwestycja w odnawialne źródła energii

Planem rozwiązania braku stacji ma być inny pomysł, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Według tego, co zostało ujawnione ma być to najprawdopodobniej aplikacja umożliwiająca wykaz pomiaru zanieczyszczenia w dowolnej lokalizacji z możliwością przewidywania stanu powietrza(na godzinę, dwie lub trzy do przodu). Pierwsza wersja testowa ma zostać wydana z początkiem następnego 2018 roku. Informacje Wiceprezydenta nie są do końca spójne, o ile wcześniejsza deklaracja nie przewidywała kolejnej stacji pomiarowej tak aplikacja będzie wymagać około kilkunastu punktów pomiarowych.

Warszawski Indeks Powietrza, bo tak tez nazywa się ten projekt, zostanie sfinalizowany za kwotę 16 miliardów złotych, dla porównania jest to roczny budżet Warszawy. Koszta samej aplikacji nie zostały wymienione, ponieważ zostaną pokryte z dotacji unijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =