Wspierać możemy się na różne sposoby, dla jednych są to maszyny, leki, modlitwa dla drugich zaś rośliny i z tym nie można polemizować, wie o tym każdy kto choćby tylko trochę interesuje ziołolecznictwem.

Nasza natura wykształciła kilka gatunków roślin, które radzą sobie całkiem dobrze w filtrowaniu powietrza z zanieczyszczeń. Zapewne dowiesz o kilku gatunkach, które już znasz bądź gdzieś wadziłaś/eś ale do tej pory były całkowicie anonimowe.

Domowe rośliny oczyszczające powietrze

A więc.. zaczynamy

Wężownica (Sansevieria)

Roślina poniekąd przypominająca węża. Biorąc pod uwagę jej minimalne wymagania nadaje się do postawienia jej w biurze bądź korytarzu. Potrzebuje miejsca nasłonecznionego (szczerze, w zacienionych też sobie poradzi), ciepłego i przewiewnego. Lepiej radzi sobie z umiarkowanej bądź suchej glebie niż tam gdzie jest duża wilgoć – po prostu radzimy jej “nie przelewać”, jak to zwykła mawiać każda “Mama”

Gerbera

Doniczkowy kwiatek, występujący w kilku kolorach: żółta, różowa, czerwona, biała, pomarańczowa. Lubi miejsca zacienione, nie przepada zaś za nad wyraz nasłonecznionymi. Podobnie jak wężownica preferuje przewiewne umiejscowienia oraz nie znosi nadmiaru wody.

Filodendron czerwieniejący

Roślina ta przywędrowała do nas z Kolumbii. Filodendron lubi klimat wilgotny (jest to podstawa do jego uprawy – w suchym klimacie należy go zraszać), preferuje ograniczony dostęp do promieni słonecznych. Pamiętajmy zaś że nadmiar słońca bądź jego bezpośredni kontakt może go narazić na poparzenia bądź też obumarcie.

Figowiec benjamina bądź też Fikus benjamina

 

Jest to najlepiej znany fikusów, należy zatem pamiętać że może on osiągnąć wysokość do 5m więc warto wcześniej to jakoś zaplanować. Wymaga dużej ilości światła i temperatury minimalnej na poziomie 13 stopni. Należy ją regularnie zraszać i pamiętać by podlewać z umiarem. Nadmiar wody może powodować żółknięcie liści.

Paprotka doniczkowa

Roślina lubiąca dużą ilość wody i umiarkowany dostęp do słońca. Warto ją trzymać na biurku, podłodze bądź parapecie. Roślina ta ma atut w postaci ujemnego jonizowania powietrza co sprawia że w dobie dzisiejszej cywilizacji i nadmiernej ilości sprzętów elektrycznych wpływa pozytywnie na nasze otoczenie.

Zielistka Sternberga

To bez wątpienia jedna z najprostszych w uprawie roślin doniczkowych. Radzi sobie w warunkach nasłonecznionych jak i zacienionych(jednakże liście wtedy tracą białe paski). Wiosną i latem ukazują się białe niepozorne kwiatki, które później są zastępowane przez młode roślinki.

Bluszcz pospolity

Roślina nadająca się bardziej na ścianę naszego budynku niż do domu, warto zaś o niej wspomnieć. Bluszcz to wieloletnie zielone pnącze występujące w prawie całej Europie, wyjątkiem północnych krańców, np. Kaukaz bądź Persja. Roślina lubi wilgotne gleby a i spore nasłonecznienie nie stanowi dla niej problemu(co najwyżej wzrost będzie powolniejszy). Jej kwiat są obupłciowe.

Skrzydłokwiat

Jest to typowa pokojowa roślina doniczkowa o pięknych liściach i kwiatostanach. Lubi średnio nasłonecznione przestrzenie oraz wilgotną glebę. Radzi sobie najlepiej w pomieszczeniach o dużej wilgotności dzięki czemu może zakwitnąć nawet zimą. Latem w okresie wzrastania należy dokarmiać roślinę płynnym nawozem co 14 dni.

Anturium


Populana roślina doniczkowa z ukierunkowaniem na jej walory ozdobne. Nie jest ona łatwa w uprawie na co wskazują takie wskazania jak odpowiednia próchnicza gleba(może być ziemia od storczyków), temperatura wymagana w okresie wzrostu 22-24 stopnie, temperatura w okresie spoczynku 15-18 stopnie.

Zroślicha stopowcowa


Jest to rodzaj pnącza uprawianego w Polsce jako roślina doniczkowa. Lubi dużą ilość wody i niewielką dostępność promieni słonecznych. Roślina podchodzi z Ameryki środkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − 11 =