Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley(USA/Kalifornia) informują iż tzw. PHA wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, będące głównym składnikiem zanieczyszczeń spalin samochodowych powoduje negatywny wpływ na dzieci i nastolatków, znacznie skracając telomery.

Publikacja została opublikowana w piśmie Journal of Occupational and Environmental Medicine. Naukowcy do grupy badanych wzięli czterdzieścioro dzieci oraz nastolatków(w której część posiadała astmę) mieszkających we Fresno w Kalifornii, będącym drugim co do zanieczyszczeń miastem w USA.

Badania, dokładniej ich wnioski sugerują że wraz ze wzrostem PHA telometry szybciej się skracają, co może być powodem uszkodzeń DNA. Zauważono także że wskaźnik stężenia PHA może być wyznacznikiem czy u danego dziecka rozwinie się astma, czy też nie.

Może się wydawać że naukowcy słusznie wiążą skracanie się telomerów z szybszym starzeniem się organizmu a co za tym idzie, także sprzyjaniu powstawania wszelkiego rodzaju nowotworów. Warto dodać także że młode organizmy jakie są dzieci są dużo bardziej podatne niż dorośli na uszkodzenia materiału genetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − five =